George Soros’tan Avrupa Birliği'ne Uyarı

ABD’li yatırımcı George Soros, Avrupa Birliği'nin "varoluş tehlikesi" yaşadığını ve yeniden yapılanmaya gitmesi gerektiğini söyledi.

George Soros’tan Avrupa Birliği'ne Uyarı

Macar asıllı Amerikalı yatırımcı George Soros, Brüksel Ekonomi Forumu’nda açıklamalarda bulundu.

AVRUPA BİRLİĞİ SONA EREBİLİR

Birliği işlevsiz olarak lanse eden George Soros, Avrupa Birliğ'nin var oluş tehlikesi yaşadığını, önceliklerini yeniden gözden geçirip ona göre davranması gerektiğini hatırlattı.

AB’YE GÜVEN AZALDI

AB’ye azalmış olan halk desteğinin artırılmasının zorunda olduğuna dikkat çeken Geoge Soros, "Bu durum için eskiden, ne hatalar yapıldığına dair tespitlerin gerçekleşip bu durumun nasıl düzeltileceğini bulmak birliğin önceliği olmalıdır." diye belirtti.

HASIM GÜÇLERLE SARILMIŞ DURUMDA

Soros, Avrupa Birliği’nin yaşadığı temel var oluş tehlikesinin sebebinin yükselen Avrupa karşıtlığı ve düşman güçler olduğu iddiasını ortaya atarak, "AB, dışarıdan Putin’in Rusya’sı, Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Türkiye, Sisi’nin Mısır’ı ve Trump’ın oluşturmak istediği ama henüz oluşturamadığı Amerika’sı gibi hasım güçlerle sarılmış durumda." ifadelerini kullandı.

ZAMANI BİTEN ANLAŞMALAR İLE YÖNETİLİYOR

AB’nin bu durumdan kendisini önemli reformlarla koruyup etkilenmeyeceğini ifade eden George Soros, "2008 mali krizinden beri Avrupa Birliği, içeride süresi dolmuş anlaşmalarla idare ediliyor. Güncel ve gelişen koşullar karşısında bu eski anlaşmalar her geçen gün daha az etkili bir hal alıyor." yorumlarında bulundu.

ABD’li Soros, Avro Bölgesi’nin kuruluşunda amaçlananın tam tersi bir hal aldığının altını çizerek,

"Kriz sonrasında Avro Bölgesi, alacaklı ve borçlu ilişkilerine döndü. Borçluların ödeme yapamadığı, sorumluluklarına uymadığı, kredi verenlerin ise alacakları için koşullar dayattığı bir kuruma döndü." diye belirtti.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri