Ünlü Spekülatör George Soros ve ABD’nin Türkiye eski büyükelçisi Morton Abramowtiz’in kurulmasında rol oynayıp üyesi olduğu Uluslararası Kriz Grubu, YPG’nin PKK’nın Suriye uzantısını teşkil ettiğini dile getirdi.

Uluslarası Kriz Grubu’ndan yapılan açıklamada, yaptığı açıklamadan ABD’nin YPG’yi kullandığı, fakat aralarında problemli bir bağ bulunduğunu ifade edildi.

TECRÜBELİ PKK TERÖRİSTLERİ YPG SAFLARINDA

“DEAŞ ile Harp: Rakka ve Sonrası” başlığını taşıyan inceleme metninde Kandil dağında eğitilen ve harp şartlarında Türkiye ile savaşmak adına hazır bulundurulan PKK’nın başlıca unsurlarının bazılarının on yıllara yakın bir süredir deneyimli olduğu ve YPG içerisinde yüksek mevkilere sahip oldukları ifade ediliyor.

PKK’LILAR YPG İÇERİSİNDE HER YERDE BULUNABİLİYOR

PKK’lıların YPG haricinde Demokratik Suriye Güçleri’nin hiyerarşisi içerisinde yer bulabildiği ve PYD’nin yönetimi altındaki sivil hükümete ait mevkilerde, ayrıca bölgelerin kontrolü amacıyla silahlandırılan unsurlar arasında PKK’ya ait üyelerin bulunduğu bilgisi yer alıyor.

PKK’nın önemli üyelerinin çoğunluğunun Suriye kökenli olsalar dahi Türkiye ve İran Kürtleri’nden de YPG saflarına katılımın olduğundan bahsedilen raporda, PKK’ya sadakatin örgüt içi hiyerarşide esas unsur olarak tespit edildiği dile getiriliyor.

Uluslararası Kriz Grubu, 1995 senesinde, Somali, Ruanda ve Bosna Hersek'teki kanlı harplerin etkisiyle kurulan bir araştırma grubu. Uluslararası Kriz Grubu, 40 ülkeye özel olarak inceleme metinleri oluşturuyor, bir başka 30 ülkeyi ise sürekli gözlemliyor. Merkezi Brüksel’de bulunan grubun İstanbul’da da bir ofisi bulunuyor.