Türkiye' nin İsrail Büyükelçisi olan Kemal Ökem, "Gazze' de yaşanan meselelerin hafifletilebilmesi adına Türkiye olarak elimizden geleni yapmayı sürdüreceğiz." dedi.

GAZZE'YE GÖNDERİLEN ÜÇÜNCÜ YARDIM GEMİSİ

Bu geminin Türkiye' nin İsrail ile normalleşme anlaşmasından sonra Gazze' ye gönderdiği üçüncü yardım gemisi olduğunu ifade eden Ökem, "Türkiye' den Başbakan Yardımcımız Veysi Kaynak gemiyi uğurlamıştı. Burada da bu sabah biz karşıladık. Şuanda boşaltma işlemi devam etmekte. İlk iki gemide olduğu gibi şimdi de biran önce bu yardımların Gazze' ye gidebilmesi adına yerel makamlardan yakın teşriki mesai gördük. Bu işbirliği tabi Gazze' ye sadece girişe kadar. Girişten sonra arkadaşlarımız orada dağıtımına nezaret edecek." diyerek devam etti.

Ökem, kamyonlara yüklenen yardım malzemelerinin güvenlik kontrolünden sonra yarın sabah vaktitlerinde Gazze'ye ulaştırılmaya başlanacağını ifade etti.

ŞEFKAT

"Şefkat" ismiverilen gemide AFAD koordinasyonunda toplanan, 50 bin gıda kolisi, 100 ton bisküvi ve kek, 5 bin ton un, 50 bin muhtelif giyecek, 1000 bayramlık giysi, 18 bin 100 oyuncak, 32 bin kırtasiye seti ve çocuklar için bayram hediyesi olarak bin 10 bisiklet yer almakta. Yardım malzemeleri, indirme işleminden sonra, AFAD' ın koordinesinde Gazze' ye götürülüp ihtiyaç sahiplerine teslim edilecek.