Batı Afrika ülkesi Gana'da yaklaşık 3,1 milyon çocuk maden, tarım ve balıkçılık işlerinde çalışmak zorunda bırakılıyor.

2,7 MİLYON ÇOCUK

Amerika Birleşik Devlet Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) geliştirilebilir Balıkçılık Yönetimi Programı (SFMP) Başkanı Maurice Knight, yaptığı sözleri beyan, Gana'da 3,1 milyona yakın çocuğun farklı bölümlerde işçi olarak çalıştırıldığını duyurdu.

FİZİKSEL VE ZİHİNSEL OLARAK ZARAR GÖRÜYORLAR

Knight belirlemelerinde, okula gitmesi ve çocukluk dönemini yaşaması lazımken çocukların uzun vakitler süresince ağır işlerde çalıştığını, fiziksel ve zihinsel olarak mahvolduğu görüldü.

Beyanamede, yaklaşık 30 milyon nüfusa sahip Gana'da nüfusun yüzde 10'unu kapsayan çocuk işçilerin balıkçılık, tarım ve maden sektörlerinde uzun vakit çalışmak zorunda bırakıldığı beyanamede yer aldı.

ABD: YARDIMLARI KESERİZ

ABD yetkilileri, Gana iktidarının çocuk işçiler ve çocuk kaçakçılığı ile mücadeleye yönelik çalışmalar yapmaması durumunda  Gana'ya  yapılan yardımların kesileceğini duyurdu.

Sivil toplum kuruluşu Save The Children'ın 22 Haziran tarihli "Çalınan Çocukluklar" belgesine göre, Sahraaltı Afrika'da 10 milyon kız çocuğu, 8 milyon da erkek çocuğunun okula gitme şansı tanınmadı. Kamerun, Somali, Gine Bissau, Benin ve Mali'de çocukların yarıdan çoğu çalışmak zorunda bırakılıyor.