Zirveden önce şehirde geniş güvenlik önlemleri alındı. Şehir merkezinde birçok cadde trafiğe kapanırken, kimi noktalarda ise toplu ulaşımda gecikmeler yaşanıyor.

Zirvenin yapılacağı Hamburg Fuar Merkezi etrafında kuş uçurtmayan güvenlik ekiplerine, polis helikopteri de havadan destek veriyor.

GÖSTERİLERDE ŞİDDET OLAYLARI ÇIKABİLİR


Hamburg polisinin yaptığı açıklamya göre, bu sabaha karşı bir araç kiralama yerine saldırı düzenleyen kimliği belirsiz kişilerin, buradaki yüksek değerdeki 10 aracı kundakladığı aktarıldı. Hamburg Emniyet Müdürü Ralf Martin Meyer, saldırının G20 Zirvesi ile ilişkili olduğunu düşündüklerini fakar  bunun ispatlanması gerektiğini ifade etti.

KARARLI ŞEKİLDE MÜDAHALE EDİLECEK


Polisin gerekli tedbirleri aldığını belirten Meyer, eylemlerde suç işlenmesi durumunda göstericilere kararlı şekilde müdahale edileceğini ifade etti. Bunun dışında zirve karşıtı 200 kişinin bu sabah trenle İsviçre'den Hamburg'a ulaştığı açıklandı. Göstericilere tren garında polis tarafından kimlik ve üst kontrolü yapıldığı bilgisi verildi.

LİDERLER HAMBURG'A GELMEYE BAŞLADI


Diğer taftan zirveye iştirak başkanlar da liman şehri Hamburg'a gelmeye başladı. Zirve başlamadan evvel bugün Güney Afrika, Çin, Arjantin, Kanada, Avustralya, Norveç, ABD, Güney Kore, Japonya, Senegal, Vietnam, İspanya, Hindistan, Rusya, Endonezya ile İngiltere'nin hükümet ve devlet başkanlarının dışında Avrupa Birliği temsilcilerinin de şehre gelmesi bekleniyor.

Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan'da bu akşam Hamburg'a inecek.