Fransızlar Mültecileri Manş Denizi'nde Ölüme Terk Etti

Şişme bir bot ile Manş Denizini geçmeye çalışan 16 mülteciyi, ölüme terk eden Fransız donanması, mültecilerin botlarını İngiliz sularına yönelttiler.

Fransızlar Mültecileri Manş Denizi'nde Ölüme Terk Etti

Fransız donanmasının, şişme bir botla Manş Denizi'ni geçmeye çalışan göçmenleri engelledi. 16 göçmenin can riskinin fazla olduğu bu yolculuk Fransız donanması tarafından engellenerek İngiliz sularına doğru botlarıyla gönderildiler. 

The Telegraph gazetesinde yer alan bu haberin önemi Fransanın gayrıresmi şekilde hareket ettiğini, kurallara uymadığı ilk defa bağımsız bir şekilde gözlenip denelendi. Resmiyete geçen  bu olay bağımsız gözlemci haberi olarak kayda geçti. 

Son günlerde artan göçmen geçişini takip etmek için Manş Denizi'nde bulunan muhabir Jamie Johnson'ın izlenimlerine göre, sabah 07.00 sıralarında Fransız sularının bir mil içinde bir bot görüldü. Aralarında 4 kadın ve 2 çocuğun da bulunduğu 16 Afgan göçmenin, rüzgar karşısında yardıma ihtiyacı vardı.

Botu gören 105 tonluk Fransız donanmasına ait gemi göçmenlerin mağduriyetini göre göre onları ıslanmış, üşümüş bir halde İngiliz sularına sürdüler. 

90 dakika boyunca denizde mücadele veren gruba daha sonra Fransız Deniz Kuvvetlerine ait küçük bir botla su ve can yeleği ulaştırıldı. Bottaki maskeli Fransız askerler, göçmenlere İngiltere'yi işaret edip yanlarından ayrıldı.

Boğulma tehlikesine rağmen denizin ortasında kendi başlarına bırakılan göçmenler, İngiliz kara sularına vardıklarında Telegraph ekibinin içinde olduğu balıkçı teknesi sayesinde sert rüzgardan ve büyük gemilerden korunabildi.

GÖÇMENLERİ KURTARMAK BALIKÇILARA DÜŞTÜ

Göçmenler daha sonra balıkçı teknesinin kaptanının İngiliz donanmasına haber vermesiyle gönderilen askeri bota alınarak kurtarıldı. 

Haberde ismi verilmeyen balıkçı teknesinin kaptanı; ''Orada olmasaydık batarlardı. Fransızların yaptığı, bir rezaletti" dile getirdiği aktarıldı. 

Konuyu Fransız yetkilere soran Telegraph gazetesine "Manş Denizi'ni geçmeye çalışan teknelerin sayısı göz önüne alındığında her bir teknenin tehlike seviyesi değerlendirilmeli ve her bir tekne içinde bulunduğu ihtiyaç ve riske göre öncelendirilmeli" açıklaması yapıldı.

2020'de şimdiye kadar 6 bin 300'den fazla göçmenin Manş Denizi üzerinden İngiltere'ye ulaştığı biliniyor. İngiltere, Fransa'yı göçle mücadelede iş birliği yapmamakla suçluyor.

İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel, 16 Ağustos'ta yaptığı açıklamada, Manş Denizi'nde hayatlarını tehlikeye atarak İngiltere'ye ulaşmaya çalışan düzensiz göçmenlerin, Fransa'nın "ırkçı" olduğuna ve o ülkede "işkenceye" maruz kalabileceklerine inandıklarını söylemişti.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR