Avrupa Parlamentosu, Fransız aşırı sağcı Ulusal Cephe partisinin yöneticisi Le Pen'in milletvekili dokunulmazlığını iptal edildi. Le Pen, nefret suçunda bulunmak suçundan yargılanacak.

Strazburg’da süre giden Avrupa Parlamentosu Genel Konseyinde Fransız aşırı sağcı Ulusal Cephe partisinin (FN) yöneticisi ve Avrupa Parlamentosu azası Marine Le Pen’in dokunulmazlığına ilişkin düzenlemenin iptal edilmesi ile alakalı oylama sonuçlandı. Avrupa Parlamentosu azaları el kaldırmak suretiyle fikir beyanında bulunduğu oylama sırasında, dini gruplara ve Fransız olmayanlara karşı ırkçı ve nefret içerikli hakaretlerde bulunmaktan ve iftira atma suçundan Fransa’da davası görülen Le Pen’in dokunulmazlığı artık geçerli değil.

MECLİS SEÇİMLERİNİN II. TURUNDAN EVVEL İPTAL

FN’den AP milletvekili olan Bruno Gollnisch, oylama evvelinde Genel Kurul’da görüşünü açıklayarak, Le Pen’e karşı Fransa’da hükümetin ve politikacıların dostça olmayan bir kampanya sahnelediklerini dile getirdi ve milletvekillerinden dokunulmazlığın iptal edilmemesi hususunda oy kullanmalarını talep etti.

Gollnisch, Pazar günü Meclis seçimlerin ikinci turunun gerçekleşeceğini ve Le Pen’in halen parlamento üyesi olarak görev yaptığını anımsatarak, oylamanın seçimin evveline alınmasının politik bir gayesi bulunduğunu ve Le Pen’e karşı sürdürülen çamur atma çabalarının devamı niteliğinde olduğunu dile getirdi.