Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin terör örgütlerine karşı gösterdiği çifte standart hız kesmeden sürüyor. Son örnek Fransa'dan: Terör örgütü DAEŞ'in Paris'teki saldırılarından beri olağanüstü hal (OHAL) durumunda olan ve terörle mücadele adına hukuku neredeyse askıya alan Fransa, bir başka terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD'ye Paris'te temsilcilik açması için izin verdi.

"Fransa'daki Rojava Temsilciliği" adını alan başkentteki sözde misyonun 23 Mayıs'ta düzenlenen açılış törenine örgütten ve Fransa'dan yetkililer katıldı. PYD Paris'ten önce de Rusya'nın başkenti Moskova, İsveç'in başkenti Stockholm ve Almanya'nın başkenti Berlin'de temsilcilik açmıştı

FEDERASYON TANITIMI

Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da ise YPJ'nin (Kadın Koruma Birlikleri) temsilciliği var. Örgütün Avrupa ülkelerinde açtığı temsilciliklere sözde 'Kuzey Suriye Federasyonu' haritaları astığı ve burada federalizme destek konusunda diplomatik temaslarda bulunduğu biliniyor.

Avrupa ülkelerinin terörün ucu kendine değdiğinde gösterdiği hassasiyeti farklı ülkelerin mücadele ettiği örgütler için göstermemesi en başından beri Türkiye tarafından eleştiriliyor. PKK'nın Avrupa'daki faaliyetleri 'ifade özgürlüğü' kapsamına alınırken, bu ülkeler sendikaların taleplerini dahi 'tehlike' olarak görüyor.

DAEŞ için OHAL'i sürekli uzatmakla yetinmeyen Fransa, bir yandan PYD'ye temsilcilik izni verirken; diğer yandan yeni iş tasarısı için eylemlerde bulunan ve kamu mallarına zarar veren işçiler ile öğrencileri yakalayıp 'cinayete teşebbüs'ten yargılıyor.