Eli kanlı terör örgütü PKK-PYD elebaşları Elysee Sarayında misafir edildi. Bu durum pek sürpriz olmadı. Çünkü Fransa, Suriye’deki PKK yapılanmasına en çok desteği veren ülkelerden biri.

ABD, PYD mensuplarına ağır silah yardımında bulundu, askeri destek sağladı, yarım milyar dolardan fazla bütçe verdi. Ama PYD’nin Suriye’de meydana getirdiği terör yapısının Washington’da devlet önünde resmi karşılığı, Fransa’nın PYD’ye verdiği imkanlardan daha düşük.

Örneğin, PYD işgali altında olan Kamışlı’da terör mahkemeleri oluşturdu, orada DAEŞ mensuplarını yargıladı. Yani terörist, teröristi yargıladı, böyle bir komedi ve Fransa Adalet Bakanlığı işte bu terör mahkemesini tanımaya karar verdi.
Bu kritik karar Ocak ayında verildi. Kamışlı’daki terör mahkemesine çıkan Fransız asıllı DAEŞ mensubu, ülkesine gidecekti.

Fakat Fransa Adalet Bakanlığı ‘hayır, istemiyoruz, siz orada yargılayın’ dedi. Sonrasından da Adalet Bakanı Nicole Belloubet, PYD’nin mahkemelerinin alacağı kararları tanıdıklarını ifade etti.

Bu durum Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un hukuk danışmanı tarafından onaylandı. Afrin’de, metro gibi terör tünelleri, terör kuleleri meydana çıktı. Hepsinin Fransız Lafarge firmasının Suriye’nin kuzeyindeki fabrikası sayesinde inşa edildiği belli oldu.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.