Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani'nin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Körfez sorununa dair yaşanan son olayları telefonda değerlendirdiği aktarıldı.

Katar haber ajansının verdiği bilgiye göre, Katar Emiri Al Sani ile Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde Katar ile kimi Arap ülkeleri arasındaki sorunla alakalı yaşanan son olaylar değerlendirildi.

Körfez sorununun çözüme kavuşması adına yapılan bölgesel ve uluslararası uğraşların değerlendirildiği görüşmede, Macron'un, Körfez'de istikrarın korunmasının gerektiğine dikkat çektiği ve ülkesinin Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleri arasındaki sorunun çaresi için konuşmadan taraf olduğunu söylediği belirtildi.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Mısır ve Yemen, 5 Haziran tarihinde Katar ile bütün siyasi ilişkilerini kopardıklarını açıklamıştı.

Ülkelerinin hava sahasını Katar'a kapayan Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, Katarlı diplomatların 48 saat içerisinde ülkelerini terk etmelerini talep etmiş, Suudi Arabistan bunun dışında Katar'ın tek kara hududunu kapatmıştı.

Katar'a karşı uygulanan siyasi  ablukaya Maldivler, uluslararası halkça meşruyeti bulunmayan darbeci general Halife Hafter'i destekleyen Libya'daki Tobruk hükümeti, Moritanya ve Komor Adaları gibi ülkeler de yer almıştı. Ürdün de Katar ile siyasi ilişkilerinin düzeyini aşağıya çektiklerini ve merkezi Katar'da olan El-Cezire televizyonunun yerel ofisini kapattığını bildirmişti.