Hava Kuvvetleri Komutanı General Lanata'nın, ordunun Irak ve Suriye'deki hava operasyonları ile ilgili Meclis Savunma Komisyonuna 12 Ekim'de yaptığı açıklamalar bugün kamuoyu ile paylaşıldı.

"IŞİD'E BİN 600'DAN FAZLA BOMBA VE FÜZE ATILDI"

Lanata, komisyona yaptığı açıklamada, ''Hava Kuvvetleri, 2014 eylül ayından bu yanan IŞİD hedeflerine bin 600'den fazla bomba ve füze attı. Bu düzenli ve daha önce eşi görülmemiş yoğunlukta bir hava operasyonu.'' dedi.

"SAVAŞ UÇAKLARI 2 BİN 300 KEZ HAVALANDI"

Fransız savaş uçaklarının, 2 bin 300 kez havalanarak, Irak ve Suriye üzerinde 10 bin saat uçuş gerçekleştirdiğini belirten Lanata, savaş uçaklarının, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki hava üssünden ve Akdeniz'de bulunan Charles de Gaulle uçak gemisinden havalandıklarını kaydetti.

''SAVAŞ UÇAKLARI DİĞER ÜLKELERDEN CEPHANE DESTEĞİ ALDI''

Lanata, savaş uçaklarının yoğun bombardıman dolayısıyla, başta ABD, Kanada ve diğer Avrupa ülkelerinden cephane desteği aldığını bildirdi.

Musul'un IŞİD'ten geri alınması için peşmergeleri eğitmek üzere geçen yıl bölgeye askeri uzmanlar ve teçhizat gönderen Fransa, son olarak Musul operasyonuna destek için top bataryası sevk etmişti.

Kaynak: haberler.com