Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Agnes Romatet-Espagne, basın toplantısında, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemleri almasına dair bir soru üzerine, "Türkiye'nin bu askeri ekipmanları alması bağımsız bir seçimdir ve NATO ülkelerinin üzerinde yorum yapacağı bir husus değildir." ifadelerini kullandı.

NATO'daki müttefiklerinin, bölgesindeki güvenlik tehditleri ile mücadelesinde Türkiye'yi güçlü bir şekilde desteklediğini dile getiren Romatet-Espagne NATO'nun 2013'ten bu yana, Türkiye'nin isteği doğrultusunda ülkenin doğusunda füze savunma sistemleri bulundurduğuna vurgu yaptı.

Romatet-Espagne, bu çerçevede NATO AWACS erken uyarı uçakları ve gemilerle de bir dizi önlem alındığını belirtti.

Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan, bugün yaptığı açıklamada, "Ciddi adımlar atıyoruz, şurada bir S-400 anlaşması yaptık diye çılgına döndüler. Ne olacaktı, sizi mi bekleyeceğiz? Bütün güvenlik noktasında tedbirlerimizi alıyoruz ve alacağız. Çok daha basitleri var, tabii her şey her yerde konuşulmuyor. Onun için, kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Bunun başka çaresi yok." demişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert ise Türkiye ve Rusya arasındaki S-400 füze savunma sistemi alımı görüşmelerine ilişkin, "NATO üyesi ülkelerin NATO sistemleriyle uyumlu askeri malzeme kullanmaları önemli." ifadelerini kullanmıştı.