Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, genel seçimden sonra görevinden istifa eden Başbakan Edouard Philippe' i yeniden kabineyi kurmak ile vazifelendirdi

FRANSA'DA YENİ KABİNE YARIN KURULUYOR

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron,  yeniden kabineyi kurması için genel seçimden sonra istifa eden görevinden istifa eden Başbakan Edouard Philippe' e yeniden vazife verdi.

Philippe'in Macron' a kabineyi yarın 18.00'e (Türkiye Saati İle 19.00) kadar bildirmesi öngörülüyor.

Emmanuel Macron' un Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi' nin liderliğindeki ittifak (LREM-MoDem), pazar günü yapılan genel seçimin ikinci turunda Ulusal Mecliste 577 milletvekilliğinin 350'sini kazanarak çoğunluğu almıştı.

Ülkede ilklerin yaşandığı seçimin neticesine göre, 424 aday ilk kez seçilerek Meclise girmiş ve Fransa Ulusal Meclisinin yüzde 75' i yenilenmişti.

Seçim neticesinde merkez sağ Cumhuriyetçi Parti (LR) liderliğindeki ittifakın (LR-UDI-DVD) milletvekili sayısı 137' de kalırken Sosyalist Parti (PS) liderliğindeki ittifak ancak 45 milletvekili çıkarabilmişti.

Ulusal Mecliste aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisini (FN) yalnızca 8 milletvekili, aşırı solcu Jean-Luc Melenchon'un Boyun Eğmeyen Fransa hareketinin içinde bulunduğu ittifakı (FI/PCF) ise 27 milletvekili temsil edecek.