Fransa'da mülteciler tarafından 2015’te kurulan Eşitlik ve Adalet Partisi (PEJ), teröre, imkan eşitsizliğine, ırkçı, ayrımcı ve İslamofobik söylemlere karşı çıkmak ve bilhassa şehrin çeperlerinde toplumdan dışlanan meteklerin şartlarının iyileştirilmesini sağlamak niyetiyle kurulmuştu.

PEJ’in birkaç ayda Fransa çapında tanınması, kanuni gereklilikleri tamamlayarak seçimlere katılma hakkı edinmesi sonrasında yazılı basında ve sosyal medyada haklarında kötülemelerle karşılaşıyorlar. Bu oluşumlara güya yabancıların hayat şartlarının iyileştirilmesi amaçlayan dernekler ve lobiler de dâhil.

KAMUOYUNDA KARŞIT KAMPANYA YÜRÜTÜYORLAR

Partinin Onursal Başkanı Ali Gedikoğlu sunduğu açıklamasında, “Evvela medyada Türk partisi, Türkiye’den idare edilen parti, “Erdoğan’ın partisi” gibi etiketlerle partimizi dışlamayı tercih ettiler, kamuoyunda partimize ve vekil adaylarımıza karşı tepkili bir algı yaratmaya çabaladılar.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Nüfusunun yüzde 15’ten çoğu mültecilerden oluşan Fransa’da insanların adları ve etnik kimlikleri temelinde bilinmeyen engellerin konulduğunu ifade eden Gedikoğlu, “PEJ’e karşı girişilen tutum esasında Fransa’nın mültecilere, göçmen kökenli yurttaşlarına bakışını da en iyi biçimde yansıtıyor: 50 senedir burada ikamet etseniz dahi kendi kendinize yaşayamaz, kendi partiniz etrafında birleşemez, özgürce davranamazsınız. 'Sizin hareket alanınızı biz belirleriz’ şeklinde bir görüşleri var” açıklamasında bulundu.