Fransa Yeni Yıla Grevlerle Birlikte Giriyor

Fransa, yeni yıla Cumhurbaşkanı Macron yönetiminin emeklilik reformuna karşı devam eden grevlerle girecek.

Fransa Yeni Yıla Grevlerle Birlikte Giriyor

Fransa Yeni Yıla Grevlerle Birlikte Giriyor

Başta başkent Paris'te olmak üzere bugün Fransa genelindeki yeni yıl kutlamaları devam eden grevlerle eş zamanlı yapılacak.

Emeklilik reformuna karşı başlatılan ve 27 gündür devam eden grevler, vatandaşların günlük hayatını kaosa sürüklüyor. Grevlerin odak noktası Paris'te, metro hatlarının önemli bölümünde gün içinde ciddi aksamalar yaşanırken yerel saatle 18.30'dan sonra ikisi hariç tüm metro hatları çalışmayacak. Şehirlerarası ve banliyö trenlerinde de ciddi sorunlar yaşanıyor.

Sadece Paris'te değil aynı zamanda büyük kentlerde de ulaşım hizmetlerinde ciddi aksamalar yaşanıyor. Fransa Ulusal Demir Yolları Şirketi (SNCF), grev nedeniyle tren seferlerinin yarısını iptal etti.

Grevler, özellikle Paris'te esnafın ve otellerin yüzde 30-40 ciro kaybına yol açtı.

Fransa Ulusal Demir Yolları Şirketi’nin Zararı 400 Milyon Euro

Fransa Ulusal Demir Yolları Şirketi (SNCF) grevlerin ilk 20 gününde 400 milyon euro zarar etti.

Ülkenin en önemli iş sendikalarından biri, Genel İş Konfederasyonundan (CGT) yapılan açıklamada, 7-10 Ocak tarihlerinde ülkedeki 8 rafinerinin giriş ve çıkışlarında blokaj eylemi yapma çağrısında bulundu.

Paris'te yeni yıl kutlamaları kapsamında bu gece, Champs-Elysees Caddesi'nde ışık ve havai fişek gösterisi düzenlenecek. Ülke genelinde yaklaşık 100 bin polis ve jandarma kutlamalarda görev alacak.

Macron ve hükümet, emeklilik reformundan vazgeçmeyeceğini belirtirken sendikalar reformun geri çekilmesinde ısrar ediyor.

CGT Genel Sekreteri Philippe Martinez, 9 Ocak'ta yeniden gösteri yapılması çağrısında bulunmuştu.

Fransa'da yapılan bir ankete göre, Fransızların yüzde 57'si emeklilik reformuna karşı çıkıyor.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR