Fransa ve İngiltere internetteki terör paylaşımlarına karşı somut bir ortak eylem planı hazırlama hususunda anlaşmaya vardı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İngiltere Başbakanı Theresa May'i kabul etti.

Macron, Elysee Sarayı'ndaki kabulden sonra gerçekleştirilen ortak basın toplantısında, terörle mücadelenin ciddiyetine dikkat çekerek, bu hususta İngiltere ile çok somut bir eylem planı için anlaşmaya vardıklarını dile getirdi.

Macron, "Alınacak önlemlerden bir tanesi düşmanlığın ve terörizmin internetten teşvik edilmesinin önüne geçmek." dedi.

MACRON: KAPI HALA AÇIK


Basın toplantısında Birleşik Krallığın AB'den çıkması mütalalarına (Brexit) da değinen Macron, "Birleşik Krallığa Avrupa Birliği'nde kalması adına kapı halen açık." açıklamasını yaptı.

Brexit kararının, bağımsız Britanya halkının aldığının altını çizen Macron, buna saygı duyduğunu belirtti.

Avrupa Birliği bakış açısına göre, müzakereler sona ermediği sürece, olayların durumunu değiştirmenin olabileceğine dikkat çeken Macron, müzakerelerin başlamasıyla birlikte bu durumu değiştirmenin imkansız hale geleceğini belirtti.

Macron, Brexit müzakerelerinin bir an evvel başlamasını da talep etti.

MAY: YASAL ZORUNLULUKLAR GETİRİLEBİLİR


İngiltere Başbakanı May ise, terörle mücadelede orttaklığın önemine vurgu yaparak iki ülkenin alakalı birimlerinin bu konuda çok iyi bir ortaklık içerisinde olduğunu işaret etti.

May, "Birleşik Krallık ve Fransa, aşırılık olan argümanları kaldırılması adına internet şirketlerine baskı kuracak." ifadesini kullandı.

May, bunu yapmayan internet şirketleri için yasal yükümlülükler de getireceklerini ekledi.

Fransa ve İngiltere son zamanlar pek çok terör eylemine maruz kalmıştı.