Elysee Sarayı' ndan gelen açıklamalar doğrultusunda, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron' un Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump ile telefon görüşmesi yaptığı bildirildi.

Görüşmede Suriye konusunun ele alındığı ifade edilen açıklamada, kimyasal bir saldırı olması halinde eş güdümlü hareket edecek bir biçimde müşterek olarak karşılık verilmesinin görüşüldüğü belirtildi. Amerika Birleşik Devletleri daha önce Suriye rejiminin İdlib' teki kimyasal saldırı eyleminden sonra Nisan 6' da saldırı esnasında kullanılan hava üssü Şayrat' ı bombalamıştı.

KİMYASAL SİLAH TESPİTİ YAPILDIĞI AN İMHA EDİLECEK

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) bugün yapmış olduğu açıklama ile, Suriye rejiminin Şayrat Hava Üssü' nde yeni ve büyük bir kimyasal saldırının planlandığını tespit ettiklerini ifade etmişti.

Emmanuel Macron, daha önce vermiş olduğu beyanda, Suriye' de kimyasal silah depolarının yerini tespit etmeleri halinde tek başlarına imha edeceklerini, kimyasal silah kullanılmasının kırmızı çizgileri olduğunu bildirmişti.

ABD BAŞKANI TRUMP' A DAVET
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ayrıca, Donald Trump'ı ülkesinin 14 Temmuz Bağımsızlık Günü kutlamalarına da davet etti.