Fransa’nın başkenti olan Paris’teki Notre Dame Katedrali civarlarında polise keser ve tabanca ile ateş etmeye kalkan zanlının görüntüleri basına sızdırıldı.

Saldırı gerçekleştikten sonra güvenlik güçleri bile şaşırdı.il defa karılaştıkları saldırgan daha önceki saldırılara hiç benzemiyor. Polisin üzerine keserle atlayan şüpheli 3 dil konuşabilen bir gazeteci.

Paris’teki dünya tarafından bilinen ünlü Notre Dame Katedrali civarlarında polise keser ve tabanca ile saldıran 41 yaşındaki Farid İkkam’ın saldırı sırasındaki görüntüleri yayınlandı.

FRANSA SALDIRISINI GERÇEKLEŞTİREN 3 DİL BİLEN BİR GAZETECİ

Akıllı telefonla çekilen video görüntülerinde koşarak 3 polisten birini hedef aldığı görülen İkkam'ın Avrupa değerlerine inanan bir doktora talebesi olduğu öğrenildi. Ayrıca İkkam’ın 3 dil bildiği ve gazetecilik yaptığı ortaya çıktı.

Saldırıdan ağır yaralı olarak kurtulan Farid İkkam, anti terör birimlerince gözaltına alındı. Fransa Hükumeti, İkkam'ın saldırıyı DEAŞ adına ama bireysel olarak yaptığına inandıklarını vurguladılar.

SALDIRGAN PROFİLİ ÇOK ŞAŞIRTICI

Fransa'da gerçekleşen gelen terör eylemlerinde bir "terörist profili" ortaya koyulmuştu.Bu teröristler genelde 16 ila 30 yaşlarında bulunan, orta dereceli suçlara bulaşmış cezaevinde radikalleşen ya da çeşitli Selefi camilerde radikalleşen kişiler. Gelecekten umudunu olmayan, ailevi sorunlarla boğuşan, varoş kişilerin çocukları, fakir semtlerden gelen ve hepsinin poliste kaydı bulunan kişiler olduğu belirlendi.