Resmi ziyaret kapsamında başkent Cakarta'da olan Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Endonezya Devlet Başkanı Widodo tarafından Bağımsızlık Sarayı'nda resmi törenle karşılandı.

Widodo, basına yaptığı açıklamada, iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi için değerlendirmelerde bulunduklarını belirterek, "Hollande ile gelen iş adamlarının 2,6 milyar dolar gibi bir yatırım kararlılığı ile gelmeleri memnuniyet verici. Görüşmelerimizin de ikili ekonomik ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi için yararlı geçtiğini düşünüyorum." dedi.

Widodo, Hollande ile yaptıkları görüşmede Ortadoğu'da huzurun ve istikrarın sağlanmasının önemini de değerlendiklerine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Filistin'in bağımsızlığı ve terörizmle mücadele konularını ele aldık. Filistin ile İsrail arasındaki sorun Ortadoğu'nun huzuru ve istikrarı için büyük önem taşıyor. İki ülke arasındaki sorunun çözüme kavuşması için çabalayacağız."

ENDONEZYA'DAN AVRUPA'YA PALMİYE YAĞI TİCARETİYLE İLİGİLİ PROSEDÜRLER GÖRÜŞÜLDÜ

Hollande da Endonezya'ya denizcilik ve havacılık sektörünü geliştirme ve altyapı konularında yardımcı olma kararı aldıklarını ifade etti.

Endonezya'dan Avrupa'ya palmiye yağı ticaretiyle ilgili prosedürlerin de ele alındığı görüşmede savunma, denizcilik, moda, film endüstrisi, enerji ve ulaşım sektörlerinde iş birliği konuları görüşüldü.

Fransa'dan Endonezya'ya 31 yıl aradan sonra cumhurbaşkanlığı düzeyindeki ilk ziyareti gerçekleştiren Hollande'a Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian ve 50 iş adamı eşlik ediyor.

 

Kaynak: Sabah