Macron, Versay Sarayı'nda "Kongre" biçiminde toplanan Ulusal Meclis ve Senato'ya konuşarak, cumhurbaşkanlığı dönemindeki öncelikli amaçlarını açıkladı.

"Fransızlara özgürlükleri vermek adına olağanüstü hal uygulamasını sonbaharda kaldıracağız." ifadesini kullanan Macron, bu özgürlüklerin, güçlü demokrasinin varlığı için bir gereklilik olduğunu belirtti.

Bakanların görevlerinde yaptıkları işlerden dolayı hesap vermesi gerektiğinin altını çizen Macron, bunu basitleştirmek adına, bakanların yolsuzluk ve usulsüzlükleriyle alakalı yargılamaları yürüten özel mahkemeleri kaldırmak istediğini vurguladı.

MECLİS ve SENATO ÜYELERİNİN SAYISI AZALACAK


Yasama ile alakalı öncelikli amacının, Ulusal Meclis ve Senato'daki üyelerin sayısını üçte bir oranında düşürmek olduğunu belirten Macron, daha az sandalyeli ve olanakları güçlü bir meclisin daha iyi çalışacağını ifade etti.

Milletvekili seçim sistemini de değiştirmeye karşı çağrı yapan Macron, bütün siyasi partilerin temsil edilebilmesi adına her siyasi partinin "belli bir oran" ile mecliste yer alması gerektiğini savundu.

Başkent Paris'te 13 Kasım 2015'te 130 kişinin ölümüne neden olan terör saldırılarından sonra olağanüstü hal ilan edilmişti.

Bakanlar Kurulu, iki ay önce olağanüstü halin 6. defa uzatılmasının temmuz ayında parlamentoya sunulması kararı almıştı