Kuruluş tarafından yapılan yazılı açıklamada, Katar'a karşı negatif izlemenin kredi notunun "AA" dan "AA-"ya indirilmesiyle neticelendiği aktarıldı.

"KRİZİN KISA VADEDE ÇÖZÜLMESİ MÜMKÜN GÖRÜNMÜYOR"

Not indirim kararına, Katar'ın kimi komşuları tarafından bir süredir siyasi ve lojistik izolasyona tabi tutulmasını gerekçe gösteren kuruluş analistleri, krizin kısa zamanda çözülmesinin olası görünmediği tahmininde bulundu.

Bu sebeple, ülkenin not görünümün negatif olarak belirlendiği açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: "Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri önderliğindeki bir grup ülke, Katar'a karşı ablukalarına devam ediyor. Bu ülkelerin Katar ile olan hava, kara ve deniz sınırlarının çoğu kapalı kalmayı sürdürüyor. Uluslararası arabuluculuk çabaları halen devam etmekte olsa da ciddi bir ilerleme kaydedilmedi. Bize göre, Katar ve abluka uygulayan ülkeler arasındaki pazarlık pozisyonları hala birbirine çok uzak."

YÜZDE 2 BÜYÜME BEKLENİYOR

Yapılan açıklamada, petrol ve doğal gaz sevkiyatlarında önemli bir aksama yaşanmamasının olumlu değerlendirilirken, ülke ekonomisinin bu sene yüzde 2 büyüyeceği öngörülüyor.

Fitch Ratings, Katar'ın kredi notunu bazı Arap ülkeleriyle yaşadığı kriz sebebiyle 12 Haziran'da negatif izlemeye almıştı.