Suriye’de Türkiye’nin Fırat Kalkanı Operasyonu sayesinde teröristlerden temizlediği bölgelere Suriyeliler asayişten emin olmaları dolayısıyla yerleşime geçiyorlar. Göç ettikleri yerlerden geri dönen Suriyeliler’in sayısı 1 milyona yaklaşırken, bunlardan 200 bin kişi Cerablus’ta ikamet ediyor. Yüz binlerce göçmenin hayatlarının normalleşmesi için Türkiye bölgede eğitim, sağlık, adalet, asayiş gibi alanlardaki işlerin yürütülmesinde öncü bir rol üstleniyor.

SURİYE’DE HAYAT TÜRKİYE’NİN GAYRETLERİYLE NORMALE DÖNÜYOR

24 Ağustos 2016’tan itibaren başlatılan ve 7 ay boyunca devam eden Fırat Kalkanı Operasyonu çerçevesinde teröristlerden temizlenen bölgelerde hayat olağan seyrine döndü. Azez-Cerablus ve Bab alanlarında bulunan denetim bölgelerinde sivil hayatın yoluna koyulması için gösterilen yoğun çabalar sayesinde halk normal yaşamına kavuştu. TSK’nın Özgür Suriye Ordusu’yla birlikte yaptığı askeri harekâtla terör örgütlerinden arındırılan alanlarda öncelikle asayişin temini için polis gücü teşkil edildi. Şu an 500 civarında polisin görevlendirildiği bölgede polisler ayda 600 TL maaş ile çalışıyor.

TÜRKİYE SOSYAL İHTİYAÇLARI KARŞILIYOR

Asayişle birlikte diğer ivedilikle çözülmeye gayret edilen sorun alanlarından biri adalet . Türkiye Adalet Bakanlığı’nın öncülüğünde bölgede Suriyeli hukukçulardan hakim-savcı görevlendirilmişti. Cerablus’ta 7 hukukçu bu kapsamda görev başında bulunuyor. Bu personel ise biner lira maaşa sahip. 600’den fazla eğitimci de MEB’in organize ettiği çalışma programlarının ertesinde bölgedeki okullarda istihdam edildi. Öğretmenlere kişi başı 500 TL ücret verilirken, gönüllü öğretmenlerin çalıştığı köylerin de kısa vadede bu proje kapsamında değerlendirileceği belirtildi. Kırsal alandaki elektrik ve su sıkıntılarının da zamanla çözüleceği ifade edildi.


Bölgenin en büyük sorunu ise sağlık alanında açığa çıkıyor. 20 doktorun görev yaptığı Cerablus’ta maaşlar 600 TL. Bölgenin din hizmetlerini ise Türkiye Diyanet Vakfı yürütüyor. Vakıf, Azez’de hudud kapısına yakın bir alanda ofis kurdu. Fırat Kalkanı’yla teröristlerden temizlenen topraklardaki nüfus sayısı günümüzde 1 milyona yakınlaşıyor.