Filistinliler, İsrail Cezaevlerindeki Koronavirüs Riskini Protesto Etti

Gazze şehrinde toplanan Filistinliler, İsrail cezaevlerinde alıkoyulan Filistinliler, cezaevlerinde koronavirüs pandemisinin yayılması tehlikesine karşı gösteri düzenledi.

Filistinliler, İsrail Cezaevlerindeki Koronavirüs Riskini Protesto Etti

Filistinliler, İsrail Cezaevlerindeki Koronavirüs Riskini Protesto Etti

Filistin’in Gazze şehrinde halk, Uluslararası Kızılhaç Komitesi binasına kadar yürüyüş yaptı. Filistinliler, İsrail cezaevlerinde bulunan Filistinlilerin kötü muameleye maruz kaldığını söyledi. Filistinliler, cezaevlerindeki durumun kötü olduğunu ve koronavirüsün yayılmasından kaygılandıklarını dile getiriyor. Protestoya katılanlar, tutukluların korunmasını istedi.

Alınan bilgilere göre, yakın zamanda İsrail cezaevinde kalan Filistinli Abu Kemal Waar isimli bir tutukluda koronavirüse rastlandı. Filistinliler de Waar’ın sağlık durumuna ilişkin bilgi almak isteyerek, diğer tutuklulara da koronavirüs testi uygulanmasını istedi.

‘DAHA ÖNCE KANSER TEDAVİSİ GÖRDÜ’

Protestodaki Filistinlilerden Mahmut El Sufi, ‘Cezaevlerinde tutulan Abu Kemal Waar adlı mahkumda koronavirüs olduğunu öğrendik. Daha önce kanser tedavisi görüyordu. Bütün uluslararası örgütlere esirlerimize yardım etmeleri için sesleniyoruz’ diye konuştu.

Mahmut Halef ise, ‘İsrailli yetkililer hapishanedeki Filistinlilere sahip çıkmalı. Filistinlilerin sağlık durumunu ihmal edilmemeli, bütün temizlik maddeleri ve ilaçları var olmalı’ dedi.

FİLİSTİN'DE KORONAVİRÜS

Filistin'de 6 bin 473 kişide görülen koronavirüs pandemisi, 38 kişinin hayatını kaybetmesine yol açtı. Öte yandan toplam bin 84 kişi sağlığına kavuştu.

İSRAİL'DE KORONAVİRÜS

İsrail'de koronavirüs toplam 39 bin 871 kişiye enfekte olurken, 364 kişi vefat etti. Öte yandan toplam 19 bin 256 kişi iyileşti.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR