İsrail rejiminin işgali altında bulunan Batı Şeria’daki bir İsrail askerini bıçakladığı gerekçesi gösterilerek bir kadın İsrail askeri tarafından ağır yaralandı.

İsrail rejiminin işgal ettiği Batı Şeria’da Filistinli bir kadın İsrail askerince vurularak yaralandı.

Olaya ilişkin İsrail güvenlik güçlerince sunulan yazıl bilgilendirme metninde, Filistinli bir kadının Batı Şeria’da yer alan Mevo Deton Yahudi mahallesinde bir askere karşı yaralama faaliyetinde bulunduğu, ardından askerin Filistinli kadına karşı ateş açtığı ve olay mahallesinde yaralı kadına ilk yardım müdahalesi yapılmasının ardından hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

KADIN AĞIR YARALI VAZİYETTE

İsrail’e ait ilk yardım kuruluşu Kızıl Davut Yıldızı’nın sunduğu bildirimde, “bıçak darbesi alan askerin vaziyetinin normal, ancak kendisine ateş açılan Filistinli kadının ise durumunun tehlikede” olduğu açıklandı.

İnsan Hakları ve Sivil Toplum kuruluşları, “saldırı teşebbüsünde olduğu iddia edilen Filistinli kadının sokakta yargısızca vurulmasını” kınadıklarını ifade etti.

Batı Şeria ve Doğu Kudüs 1967 senesinden bu yana İsrail’in işgaline uğraşmış bulunuyor. Doğu Kudüs'te takriben 200 bin, Batı Şeria'da 400 bin kadar Yahudi, kaçak yollarla inşa edilmiş ve uluslararası hukuka uymayan mahallelerde ikamet ediyor.

Gazze Şeridi ise 2006'dan beri İsrail’in kuşatmasına uğradı. İsrail, yükselttiği “ayrım duvarı” ile Batı Şeria’nın sakini olan Filistinliler’in Kudüs’e girmesine izin vermiyor.