İSRAİL ASKERLERİ GÖSTERİCİLERE SERT MÜDAHALEDE BULUNDU

Nekse'nin 51. senesi sebebiyle Gazze sınırında yapılan barışçıl Milyonluk Kudüs protestosu başladı.

Filistinliler, İsrail'in 1967 yılında Batı Şeria, Doğu Kudüs, Gazze Şeridi, Sina Yarımadası ve Golan Tepeleri'ni işgal etmesiyle neticelenen 6 Gün Savaşı'nın başladığı "Nekse"yi anmak için düzenlenen Milyonluk Kudüs protestosu için sınıra doğru ilerlerdi.

Gazze sınırında Büyük Dönüş Yürüyüşü protestoları çerçevesinde yapılan ve Büyük Dönüş ve Ablukayı Kırma Yürüyüşü Yüksek Ulusal Komitesi tarafından "Milyonluk Kudüs" protestosu adı verilen gösterilere katılmak için yüzlerce kişi sınırda bir araya geldi.

Protestolara katılan göstericiler Ramazan ayının son cuma namazını da hudut bölgelerinde kurulan "Dönüş kamplarında" kıldı.

İSRAİL ASKERLERİ GÖSTERİCİLERE KARŞI GERÇEK MERMİ KULLANIYOR

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, 30 Mart günü başlayan Büyük Dönüş Yürüyüşü protestolarında 13'ü çocuk, 2'si sağlık görevlisi ve 2'si gazeteci olmak üzere toplam 120'den fazla kişinin İsrail güvenlik güçleri tarafından şehit edildiğini, 7 bin 451'i gerçek mermiyle olmak üzere, 13 bin 672 Filistinlinin yaralandığını açıklamıştı.

Filistinliler, Toprak Günü'nün 42. senesi sebebiyle 30 Mart gününden bu yana işgal altındaki Gazze Şeridi'nin İsrail hududunda "Büyük Dönüş Yürüyüşü" adı altında barışçıl gösteriler yapıyor.

Katil İsrail güvenlik güçleri ise "sürgün edildikleri topraklarına geri dönmeyi ve 2006'dan beri Gazze'ye uygulanan hukuksuz ablukanın kaldırılmasını" isteyen Filistin halkının üzerine gerçek mermilerle ateş ediyor.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.