Amerika Birleşik Devletleri Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, Amerika Birleşik Devletleri’nin Filistin yönetimine sağladığı maddi destekleri askıya alan bir yasa tasarısını onayladığı duyurdu. Fakat tasarıya karşı çıkanların maddi yardımların kesilmesinin, Filistin’de daha fazla açlık ve istikrarsızlığa sebeb olabileceğini, bunun da şiddet olaylarını arttırabileceği yönünde görüşlerini ifade ettiler.

MAHKUM VE ŞEHİT AİLELERİNE VERİLEN DESTEK KESİLECEK

Komiteden 4’e karşı 17 ‘evet’ oyu ile geçmiş olan yasa tasarısı, Filistin yönetiminin İsrail hapishanelerindeki mahkumlara ve İsrail güvenlik güçlerince şehit edilenlerin ailelerine yaptığı maddi desteklerin durdurulana kadar Filistin’e mali yardımların askıya alınmasını öngördüğünü açıkladı. Geçen sene Tel Aviv’de bir Filistinli tarafından bıçaklanarak öldürülen 29 yaşındaki Amerika Birleşik Devlet’li öğrenci Taylor Force’un isiminin verildiği yasa tasarısında, diğer bağışçı ülkelere de Filistin’e yapılan yardımları kesme çağrısında bulunuldu.

TASARININ YASALAŞMASI İÇİN KONGRE’DEN GEÇMESİ GEREK

Filistin yönetiminin ailelere yaptığı yardımlar aylık 3500 doları bulabiliyor. Amerika Birleşik Devlet’li Force’u öldüren katil İsrail polisince öldürülmüştü. Fakat yasa gereği saldırganın ailesi aylık ücret almıştı. Bu olayda ABD'li yöneticiler tarafından olumsuz bir durum olarak görülmüştü.