Filistin Kuruluş Örgütü (FKÖ) Genel Sekreteri Saib Ureykat tarafından sosyal medyada yapılan açıklamada, "ABD tarafıyla, barış süreci hakkında görüşen her Filistinli, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararını tanımış sayılacaktır. Bu nedenle ABD, Kudüs kararından vazgeçene kadar barış süreciyle ilgili görüşme olmayacaktır.” denildi.

Ureykat, bundan daha önce de ABD Başkanı Trump’ın skandal Kudüs kararı hakkında "ABD bu kararla barış görüşmelerindeki rolüne son vermiştir." İfadelerini kullanmıştı.

ABD, Başkan Trump'ın, geçen gün Beyaz Saray'da gerçekleştirdiği basın toplantısında yaptığı konuşmayla, BM Güvenlik Konseyi'nin 1980 senesinde İsrail'in Doğu Kudüs'ü ilhak ederek başkent ilan etmesini geçersiz sayan 478 sayılı kararı, bölgesel ve uluslararası tüm tepkilere karşın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıyan ilk ülke olmuştu.

Trump, bununla birlikte Dışişleri Bakanlığına, ülkesinin Tel Aviv'de bulunan büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması için hazırlıklara başlaması emrini verdiğini söylemişti.