Batı Şeria’nın Ramallah şehrinde farklı ulusal ve İslami grupların temsilcilerinin buluşmasından sonra yapılan yazılı açıklamada, Mescid-i Aksa için cuma günü seferberlik ilan edilmesi ve her yerde gösterilerin yapılması şeklinde çağrı yapıldığı açıklandı.

Yapılan açıklamada, cuma namazının meydanlarda kılınmasına karşı da çağrı yapıldığı dile getirildi.

Diğer taraftan, Batı Şeria’daki Hamas Hareketi’nden gerçekleştirilen yazılı açıklamada, Kudüslülerin direncini desteklemek hedefiyle halkın yürüyüşlere katılması ve İsrail askerlerinin bulunduğu noktalara gitmesi için çağrı yapıldı.

İsrail’in Aksa’daki metal arama dedektörleri ve yerleştirilen kameraların kaldırılmasının halkın oluşturduğu baskı sonucunda meydana geldiği hatırlatılan açıklamada, halkın baskıları devam etmesi durumunda İsrail’in Aksa’ya yönelik uygulamalarından vazgeçeceği kaydedildi. 

250 BİN KİŞİ TOPLANMIŞTI

250 bin Filistinli Mescid-i Aksa’da Cuma namazı kılmak için buluştu. İsrail’in izin vermemesine karşın Ramazan ayının ilk Cuma namazını eda etmek adına Mescid-i Aksa’da bulundu.

250 bin Filistinli sabahın ilk saatlerinden başlayarak Batı Şeria ve Kudüs arasındaki güvenlik denetimi noktalarından geçmelerinin ardından Mescid-i Aksa’ya doğru yol aldı. Kudüs’ün eski şehir civarındaki yerlerde trafik akışını engelleyen polis, otobüslerden başka bir aracın trafikte bulunmasına izin vermedi. Saatler süren yoldan sonra Mescid-i Aksa’ya vararak, Ramazan ayının ilk Cuma namazını on binlerce kişi beraber kıldı.

İslami Vakıflar Dairesi Başkanı Azzam el-Hatib, takriben 250 bin Filistinli insanın Cuma namazı Aksa’da olduğunu ifade etti.