Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, "Mescid-i Aksa'nın kapılarına yerleştirilen dedektörler kalkana dek İsrail'le tüm bağlantıları askıya aldıklarını" duyurdu.

MESCİD'İ AKSA'YA SALDIRDILAR

İsrail polisi, cuma namazının ardından Mescid-i Aksa'ya çıkan yollarda cemaate saldırdı. Çok sayıda yaralı olduğu açıklandı.

Mescid-i Aksa'ya çıkan yollarda ve Kudüs'ün çeşitili noktalarında yapılan müdahalelerden sonra sokaklar bir anda savaş alanına döndü. 
İsrail polisinin plastik mermi, ses bombası ve göz yaşartıcı gazla müdahalesi neticesi onlarca kişi yaralandı. 

İşgal altındaki Doğu Kudüs'te polisin cemaate müdahale ettiği yerlerin arasında Selahaddin Caddesi, Vadi el-Coz, Ras el-Amud ile Mescid-i Aksa'nın Aslanlı (Esbat) ve Meclis kapıları bulunuyor.

Şehrin sokaklarında şiddetli ambulans ve çatışma sesleri yükselmeyi sürdürüyor. 
Filistinli gençler de İsrail polisinin müdahalesine taşlarla karşılık vermeye çabalıyor. Filistin Kızılayı onlarca yaralı olduğunu ve yaralılara müdahalenin sürdüğünü belirtildi. 
İsrail polis sözcülüğünden yapılan yazılı bildiride, Selahaddin Caddesi ve Ras el-Amud'da "taş atan Filistinlilere" müdahale edildiği aktarıldı.

Kudüs'ün üzerinde polis helikopterleri sürekli uçmaya devam ediyor.

39 KİŞİ BOĞULMA TEHLİKESİ GEÇİRDİ


Mescid-i Aksa'nın kapısına kurulan metal arama dedektörlerini protesto hedefiyle Batı Şeria'da gerçekleştirilen yürüyüşlere İsrail askerleri müdahale etti.

Filistin Kızılayı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Beytüllahim kentinin kuzey girişinde ve işgal altındaki Doğu Kudüs ile Batı Şeria arasındaki Kalendiya askeri kontrol noktasında eylem yapan Filistinlilere, göz yaşartıcı gazla müdahale edildi.

Filistinli 39 eylemcinin atılan gazlar nedeniyle boğulma tehlikesi geçirdiği ifade edilen açıklamada, İsrail askerlerinin kullandığı gaz bombası kapsülünün bir gencin doğrudan başına isabet ettiği aktarıldı.