Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, İsrail Mescid- i Aksa yasağını kaldırana dek diplomatik tüm ilişkileri durduklarını ifade etti. Abbas, "El-Aksa Camii için verilen karar iptal edilene kadar İsrail tarafıyla olan bütün temasların her seviyede ertelendiğini ilan ediyorum" dedi. 

HAMAS'A "SAFLARI BİRLEŞTİRME" ÇAĞRISI

Konuşmasında Hamas'a da birlik mesajı veren Abbas, "Mescid-i Aksa yönünde safları birleştirme" çağrısı yaptı.
Filistin Devlet Başkanı, ulusal uzlaşı hükümetinin Gazze'deki görevini yerine getirebilmesi ve milli seçimlere gidilmesi için Hamas'tan Gazze'deki İdari Komiteyi feshetmesini istedi.

Filistin yönetiminin üst düzey yöneticileriyle yaptığı toplantının ardından konuşan Abbas, Kudüs'e destek olmaya devam edeceklerini ve bu anlamda kent için 25 milyon dolar tahsis edeceklerini vurguladı. Birleşmiş Milletlere (BM) de çağrıda bulunan Abbas, Filistin halkı için uluslararası koruma talep etti. İsrail, Mescid-i Aksa'nın kapılarına kurduğu metal dedektörler vasıtasıyla Aksa Vakfı tarafından kontrol edilen Harem-i Şerif'te egemenlik sağlamak istiyor.

MESCİD'İ AKSA'YA SALDIRMIŞLARDI

İsrail polisi, cuma namazı sonrasında Mescid- i Aksa' ya çıkan yollarda cemaate saldırmış ve daha sonra  çok sayıda yaralı olduğu açıklanmıştı. Mescid- i Aksa' ya çıkan yollarda ve Kudüs' ün çeşitili noktalarında yapılan müdahalelerden sonra sokaklar bir anda savaş alanına dönmüştü. İsrail polisinin plastik mermi, ses bombası ve göz yaşartıcı gazla müdahalesi neticesi onlarca kişi yaralandı.