Filipin ordusundan bu sabah gelen açıklamalar doğrultusunda, Amerika' nın en çok aranan teröristlerinden biri olan, Marawi' de beş haftadır tetöt örgütü olan DEAŞ'a yapılan harekatlar esnasında kaçmış olabileceği belirtildi.

Askeri Batı Mindanao Komutanlığı genel başkanı Korgeneral Galito, Güneydoğu Asya' daki terör örgütü DEAŞ yapılanmasının lideri olduğu iddia edilen İsnilon Hapilon' un Marawi kentindeki harekat bölgesinde görülmediğini belirtti.

Korgenaral Galito, DZBB radyo istasyonuna verdiği röportajda, "Bölgede (Hapilon) görmedim, zaten bir yere kaçmayı başarabildiğini gösteren bazı raporlarımız mevcut , ancak şimdilik sadece bu raporları onaylıyoruz," dedi.

Hapilon' un kaçıp gitme olasılığı üzerine sorulan soruya, "Evet, evet, bildirildiğine göre çok fazla kayıp yaşadı, grubunun çoğunluğu  yaralandı." diyerek yanıt verdi Glito.

BAŞINA 5 MİLYON DOLAR ÖDÜL KONULDU

Hapilon 2001' de Filistin' de üç Amerikalıyı kaçırma olayına kalkıştığı için Washington tarafından suçlanarak "en çok aranan" terörist listesine alarak ABD hükümeti olarak başına 5 milyon dolarlık ödül koydu.

Hapilon'un, DEAŞ'a bağlılık yemini eden Ebu Seyyaf grubuna da liderlik ettiği iddiası ortaya atılıyor.

İŞTE HAPİLON'UN BAŞINA KONAN 5 MİLYON DOLARLIK ÖDÜLÜN BELGESİ