Filipinler’ in Devlet Başkanı Duterte' nin örfi idare (sıkıyönetim) ilan ettiği Mindanao' nuın Marawi kentinde yaşanan çatışmada, 13 bahriyeli hayatını kaybetti

Filipinler' de örfi idare (sıkıyönetim) ilan edilen Mindanao eyaletinde bulunan Marawi' de şehri, kenti kuşatan eli kanlı terör örgütü DEAŞ ile münasebeti bulunan Maute terör örgütü üyeleri ile askerler arasında çıkan sıcak çatışmada, 13 bahriyelinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Filipinler Ordusu 1. Piyade Tümeni Sözcüsü Yarbay Jo-ar Herrera' nın yaptığı açıklamada, yerel basına yaptığı beyanlarda, Devlet Başkanı Rodrigo Duterte' nin 23 Maysı' ta  örfi idare ilan ettiği Marawi'de Maute ile ordu üyeleri arasında 16 saat boyunca yaşanan sıcak çatışmada, 13 bahriyelinin vefat ettiğini, 51 bahriyelinin ise yaralandığını bildirildi.

Vefat eden askerlerin şehirde mahsur kalanları kurtarmaya giderken çıkan çatışma sırasında öldüğünü belirten Herrera, militanların sivil vatandaşları canlı kalkan olarak kullandığını bunun da operasyonları zorlaştırdığını söyledi.

38'İ SİVİL 96 VATANDAŞ HAYATINI KAYBEDER İKEN  138' DE MİLİTAN ÖLDÜRÜLDÜ

Marawi'deki çatışmalarda şimdiye kadar 38'i sivil 96 kişi hayatını kaybederken buna karşılık olarak 138 militan öldürüldü.