6. Piyade Sözcüsü Albay Ervin Encina, yaptığı yazılı açıklamada, Mindanao Adası'ndaki Maguindanao kentinde iki gün devam eden hava operasyonunda 10 BİÖS üyesinin etkisiz hale getirildiğiniaçıkladı.

Encina, "Operasyonda aynı zamanda çok sayıda BİÖS üyesi yaralandı ve bölgedeki çatışmalar nedeniyle 300 aile evini terk etmek zorunda kaldı." ifadesini kullandı.

BARIŞ ANLAŞMASI İMZALANMIŞTI

Operasyonun, Kumander Bungos olarak tanınan bir BİÖS lideri ile Andavit ve Tee köylerinde karargah kuran üç yabancı teröristi hedef aldığı belirtildi.

Filipinler'de yaklaşık 40 sene süren, 120 bin kişinin ölümüne sebep olan ayrılıkçı hareket sonrasında taraflar arasında 27 Mart 2014'te Müslümanların çoğunlukta olduğu Mindanao'ya özerklik veren Bangsamoro Barış Anlaşması imzalanmıştı. Anlaşmanın imzalanmasıyla bölgeye kalıcı barış getirmesi öngörülen Bangsamoro Temel Yasası'nın nihai taslağı geçen yıl eylülde Filipinler Kongresi'ne sunulmuştu.

Kuruculuğunu Umbra Kato'nun yaptığı BİÖS, 2008 senesinde Mindanao'da saldırılar gerçekleştirmeye başladı. Bangsamoro Barış Anlaşması'na karşı çıkan BİÖS, Filipinler hükümeti ile barış anlaşması imzalayan Moro İslami Kurtuluş Cephesi'nden (MİKC) ayrı hareket ediyor ve barış sürecini baltalamayı hedefliyor.

 

Kaynak: Sabah