Filipinler, Kanada'yı Bırakılan Çöpler Yüzünden Savaşla Tehdit Etti

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, ülkesine kendi çöplerini gönderen Kanada’ya, çöplerini geri almadıkları takdirde savaş ilan edeceğini duyurdu.

Filipinler, Kanada'yı Bırakılan Çöpler Yüzünden Savaşla Tehdit Etti

Filipinler, Kanada'yı bırakılan çöpler yüzünden savaşla tehdit etti.

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Luzon Adası'da meydana gelen 6.1'lik depremin en fazla can aldığı Pampanga bölgesinde katıldığı toplantıda konuştu.

"KANADA İLE SAVAŞ AÇABİLİRİZ"

Kanada, 2013-2014 yılları arasında Filipinler’e yasadışı olarak çöp yığınları göndermiş, çöp dolu konteynerler gören Filipinler halkı şaşkınlığa uğramıştı. Yıllardır Kanada’nın çöplerini geri almaması üzerine Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Kanada’yı tehdit etti. Çöp yığınlarının geri gönderileceğini aksi takdirde savaş ilan edileceğini belirten Duterte "Bir gemi hazırlanmasını istedim. Kanada, çöplerini ya geri alacak ya da Kanada’ya yelken açarak, çöplerini oraya dökeceğim. Kanada ile savaş açabiliriz. Onları alaşağı da edebiliriz. Çöplerini geri vereceğim, ne olursa olsun! Sadece bekleyin ve görün" ifadelerini kullandı.

103 KONTEYNER DOLUSU ATIK

Evsel atık, plastik şişe ve çantalar, gazeteler ve kullanılmış yetişkin bezlerinden oluşan toplam 103 konteyner dolusu Kanada atığı, 2013-2014 yılları arasında Manila'ya toplu halde getirilmişti. Filipinler, Kanada'yı, 1995 yılında imzalanan Tehlikeli Atıkların Bertaraf Edilmesi ve Sınır Aşınmasına İlişkin Basel Sözleşmesini ihlal etmekle suçluyor.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağıya kaydırın.

Yorum Yaz