28Şubat’ın mimarlarından kabul edilen, aynı zamanda Neo-Con olarak bilinen düşüncenin de kurucularından ABD’li siyaset bilimci Alan Makovsky, ABD’nin Temsilciler Meclisi’nde FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’i savundu. Daha önce açıklamalarında FETÖ’yü savunan Makovsky’nin yeminli tam ifadesine AKŞAM ulaştı.

FETÖ’YÜ AKLAMAYA ÇALIŞTI  

Makovsky, ABD’li siyasetçilere Gülen’in avukatlığını yaparak darbe girişiminin üzerine yıkılmak istendiği, hükümetin darbeciler yerine FETÖ’cüleri tutukladığını ayrıca Gülen’in şiddetle ya da darbeyle hiçbir yakınlığı olmadığını iddia etti.

MANİPÜLASYON YAPTI 

Makovsky 14 Eylül'de Meclisin Dış İlişkiler Komitesi’nde 15 Temmuz için uzman olarak dinlendi. ABD’lilere darbe girişimini anlatmak için çağrılan Makovsky dev bir manipülasyon yaparak FETÖ’yü ve Gülen’i korudu. FETÖ lideri ve mensuplarının bu darbeyle hiçbir alakası olmadığını dile getiren Makovsky, darbe girişiminin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı daha da otoriterleştiğini iddia ederek şunları söylüyor:

TÜRKİYE’Yİ SUÇLADI 

Darbe girişiminin hemen ardından hükümet gereğinden çok daha hızlı ve kararlı bir şekilde suçu Gülen’in ordudaki takipçilerine atmaya karar verdi. Gülen’in kitabına sahip olduğu ya da onun bankasında hesabı olduğu için tutuklanan insanlar var ve Gülen’in şiddetle ya da darbeyle hiçbir yakınlığı yok.

Örgütü masum gösterme çabası 

Gülen’le bağlantılı gazetecilerin, kamu çalışanlarının, öğretmenlerin tutuklandığını ya da görevinden alındığını iddia eden Makovsky, Türk devletinin FETÖ’ye ait malvarlıklarına da el koyarak 4 milyar dolarlık kazanç elde ettiğini iddia etti.  

Bilim öğretiliyormuş!

Makovsky, Gülen’in okullarında dinin değil bilimin öğretildiğini ve Gülen’in dinlerarası diyalog mesajları verdiğini söyleyerek okulları da savunmaya kalktı. Makovsky “Gülen takipçilerinin bazı açıklamaları bu suçlama komplosunu doğru çıkarabilse bile bu onun darbe girişimi direktifi verdiğini doğru çıkarmaz” diyerek mantığı zorladı.

Firari emniyetçi de kongrede konuştu

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nin Avrupa, Avrasya ve Yükselen Tehditler Alt Komitesi'nde yapılan bir oturuma, FETÖ ile ilişkili olduğu iddia edilen eski emniyet amiri ve akademisyen Ahmet Sait Yayla da son dakikada konuşmacı olarak eklenmişti.