FBI, ABD Başkanı Donald Trump'ın seçim kampanyasını yürüten Paul Manafort'un evinde Rusya'nın ABD seçimlerine müdahale ettiği iddiasıyla alakalı olarak arama yaptı.

İFADE VERDİKTEN BİR GÜN SONRA BASKIN YAPILDI

Şafak vakti yapılan FBI baskının, Manafort'un 26 Temmuz'da Senato İstihbarat Komitesi'ne ifade verdikten 1 gün sonra gerçekleştiği kaydedildi.

BAZI DÖKÜMANLARA EL KONULDU

FBI ajanlarının evdeki bazı dökümanlara el koyduğu belirtildi.

Daha önce de Putin ve Trump arasında seçim polemiği yaşanmış ve Rusya Devlet Başkanı Putin iddiları reddetmişti.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Hamburg'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile temas halinde olan ABD Başkanı Donald Trump'ın, "Rusların 2016 Amerikan başkanlık seçimlerine müdahale ettiği" savlarını Putin'e sorduğunu, Putin'in ise iddiaları kabul etmediğini bildirdi.

Tillerson, Almanya'nın Hamburg şehrinde süren G20 Zirvesi dahilinde buluşan gelen Trump ile Putin arasındaki görüşmeden sonra gazetecilere açıklamalar yaptı.

Rusya'nın 2016 Amerikan başkanlık seçimlerine siber saldırı biçimiyle müdahale ettiği savlarının iki lider arasındaki görüşmede ilk konu olarak konuşulduğunu aktaran Tillerson, "Başkan, Rusların 2016 başkanlık seçimlerine müdahalesiyle alakalı olarak Amerikan halkının endişelerini belirterek oturuma başladı. Bu hususla alakalı çok dinamik ve uzun bir görüşme yaptılar." dedi.

PUTİN, İDDİALARI KABUL ETMEDİ


Tillerson, toplantı süresince Trump'ın hususu birkaç defa gündeme getirdiğini belirterek, "Başkan, Rusya'nın (seçimlere) müdahalesiyle alakalı olarak Devlet Başkanı Putin'i birkaç kez sıkıştırdı. Devlet Başkanı Putin, bu tür bir müdahaleyi kabul etmedi." şeklinde ifade etti.

Bu görüşmeler neticesinde somut bir karar alınıp alınmadığı sorularına net bir cevap vermeyen Tillerson, hususla alakalı yol kat edilecek temasların gerçekleştirileceğine inandığını aktardı.