FBI eski direktörü James Comey, Kongre’deki konuşmasında ABD Başkanı Trump’ın FBI’a ilişkin iftira attığını ve gerçekle bağdaşmayan sözler sarf ettiğini dile getirdi. Beyaz Saray’ın reaksiyonu ise "Başkan’ımız Trump yalan söylemez" şeklinde oldu.

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) eski Direktörü James Comey, ABD Kongresindeki sözlerinde, Trump'ın “konumundan ayrılmasının ardından kendisini töhmet altında bırakması” ve “FBI’ya iftira attığını” ifade etti. Comey, Trump’ın Rusya hakkındaki incelemesinde asla isminin anılmadığını, bu meseleyi birden fazla kez dile getirdiğini ifade etti.

“FLYNN İNCELEMESİNİ BİTİR”

Comey, Trump’ın  “Rusya konusuna artık dokunmaması” yönünde bir isteğinin olmadığını, fakat Milli Emniyet eski Danışmanı Michael Flynn’e dair incelemenin

Nihayet bulmasını talep ettiğini söyledi. Trump’ın bu söylemine inanamadığını dillendiren Comey, iş arkadaşlarının da aynı sebeple kaygı yaşadığını ifade etti. Comey, “General Flynn için hazırlanmış ve görüşülmeye devam eden FBI soruşturması vardı. Bundan ötürü bu isteği çok rahatsız edici görüyorum.” dedi. Evvelki başkanlar zamanındaki hususi konuşmalarla alakalı açıklamalar kaleme alma gereksinimi duymadığını ifade eden Comey, Trump’ın yalan söyleyebileceğini tahmin ettiğinden ötürü ve FBI’ın kurumsal yapısının bozulmaması adına Trump’ın sesini kaydettiğini dile getirdi.

Rusya’nın seçimlere siber saldırıda bulunduğuna eminim, bunda tereddütlü değilim. Fakat seçim sonuçlarına etki edemedikleri de bir gerçek.” şeklinde açıklamalarda bulundu.