Bilim insanlarını Fas’ta bulunan 300 bin yıllık insan iskeletiyle şok yaşadı. Fas’ta 300 bin yıllık insan iskeleti yapısının ortaya çıkarıldığı bildirildi.

Fas Kültür ve İletişim Bakanlığından verilen demeç de, Faslı bilim insanı ve araştırmacı Abdulvahid bin Nasır ve Alman araştırmacı Jan Jack Yublan’ın liderliğinde görev yapan uluslararası bir arkeoloji ekibinin Fas’ın Yusufiye bölgesi civarında yer alan Cebel İhud köyü etrafında yaptıkları araştırma çalışmalarında Homo sapiense ait iskelet kalıntılarına rastladıkları belirtildi.

200 BİN YILDANDA ESKİ İNSANOĞLU İSKELET KALINTILARI BULUNDU

fas Kültür ve İletişim Bakanlığından dünya kamuoyuna yaptığı açıklamada İskelet yapısı muhtemelen 300 bin yıllık olduğu belirtilen açıklamada, yapılan araştırmalar sonucunda kalıntıların şimdiye kadar keşfedilen en eski insanoğlu iskelet kalıntıları olduğu belirtildi.

Şuana kadar yapılan kazılarda en eski 100 bin yıllık insanoğlu iskelet kalıntıları ulaşıldığı kaydedilen açıklamada, Fas’ta bulunan insanoğlu iskelet kalıntıları ilişkin ilmi makalenin 8 Mayıs 2017 tarihinde Almanya’da çıkan "Doğa" dergisinde yayımlandığı kaydedildi.
Cebel İhud civarında 2014 yılında yapılan kazı çalışmalarında 16 bin yıl öncesine ait insanoğlu iskeleti kalıntıları ele geçirilmişti.