Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri'nin (FARC) şehir yapılanmasında bulunan örgüt üyelerinin de silah terhisinin Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde yapılması planlanıyor.

Hükümet ile FARC arasında imzalanan sulh akdinin tatbik mekanizmaları Yüksek Barış Komisyonu'nun internetteki sayfasında, örgütün kentlerdeki teröristlerinin de 26 silah bırakma bölgesinde bir araya getirildiğini ilan etti.

Komisyonun verdiği bilgilere göre bu alanlarda 2 bin civarında örgüt üyesinin silah bırakarak silahların depolara taşınarak kaydedildiği bilgisi paylaşıldı.

FARC'ın bahsi geçen üyelerinin, anlaşma nedeniyle silahlardan el çekmeleri ve toplumsal hayata karışıp, sosyal hayat içerisine katılabilmeleri adına tespit edilmiş bu alanlarda bir araya getirilen takriben 7 bin militanın tersine, bütünüyle kentlerde ikamet eden ve sivil hayatını sürdüren ve örgüte üyelerden teşkil olunmuş.

FARC'IN SİLAH BIRAKMA SÜRECİ

Kolombiya hükümeti ile FARC’ın bir araya gelerek yürüttükleri müzakereler sonrasında vardıkları uzlaşma uyarınca silah bırakma durumunda olan FARC, üyelerinin devlet içerisinde oluşturulan 26 alanda buluşmasının sonrasında 1 Mart'ta adım atılmıştı. Çatışmalar 50 sene boyunca sürdü. Silah bırakma olayı ilk defa gerçekleşiyor ve 20 Haziran’a kadar tamamlanması bekleniyor.