Kolombiya’da faaliyet gösteren FARC terör örgütünün silah bırakma kararından sonra hükümet tarafından sertifika verilmişti. Bugün ise FARC elinde bulunan silahların üçte birini daha yetkililere teslim etti.

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri'nin (FARC) silahlarının üçte birlik kısmını daha Birleşmiş Milletlere (BM) teslim ettiği bilgisi geldi.

Kolombiya hükümeti ile FARC arasında imzalanan barış anlaşması dahlinde Haziran 20' de tamamlanacağı açıklanan silah bırakma süreci, ülkede oluşturulan 26 toplanma bölgesinde Birleşmiş Milletler Ateşkesi İzleme ve Doğrulama Mekanizması (MM&V) nezdinde devam ediyor. Diğer toplanma bölgelerine ek olarak Cauca yönetim bölgesine bağlı Buenos Aires şehrinde yapılan ve canlı yayınlanan son teslimle FARC'ın terör faaliyelerinde kullandığı silahlarının yüzde 60'lık kısmı Birleşmiş Milletler Ateşkesi ve Doğrulama Mekanizması'nın eline geçti.


FARC'IN SİVİL HAYATA GEÇMESİ!

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos'un negatif hava koşulları sebebiy ile katılamadığı teslim töreni, BM Kolombiya Görev Şefi Jean Arnault ve örgüt yöneticilerinden olan Pablo Catatumbo'nun katılımıyla gerçekleşti.

BMÖ Şefi Arnault, süreçte yaşadıkları zorluklara değindiği ve ileride başka sorunların da ortaya çıkabileceğini dile getirdiği konuşmasında, "FARC'ın sivil hayata geçiş yürüyüş, barış sürecinin sembolüdür." diyerek yorumda bulunmuştur.