Etiyopya'da, Bebek Ölümleri Artıyor!

Doğu Afrika ülkesi Etiyopya'da sağlık koşullarındaki yetersizlik nedeniyle her yıl 96 bin bebeğin öldüğü açıklandı.

Etiyopya'da, Bebek Ölümleri Artıyor!

Doğu Afrika ülkesi Etiyopya'da sağlık koşullarındaki yetersizlik sebebiyle her yıl 96 bin bebeğin yaşamını yitirdiği açıklandı. 

Etiyopya hükümeti ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından hazırlanan, ülkedeki kadın ve çocukların sağlık ve eğitim gibi farklı kategorilerdeki durumunu açığa çıkaran rapor, başkent Addis Ababa'da kamuoyuna aktarıldı.

Ülkede 2000'li yıllarda 5 yaş altı çocuk ölümlerinin binde 58 olduğu tespit edilen raporda, bu rakamın binde 37'ye kadar düşeceği fakat her yıl 96 bin yenidoğan bebeğin halen sağlık ve hijyen problemleri sebebiyle yaşamını yitirdiği açıklandı.

Sağlıksız ve güvenli olmayan su kullanımının yine 2000'li yıllardan bu yana yüzde 75'ten yüzde 31'e gerilediği aktarılan raporda, ülkede okula gidemeyen 7-14 yaş arasında 2,6 milyon çocuğun olduğu açıklandı.

Ülkede 15 yaş altında yaklaşık 6 milyon çocuk gelinin olduğu ifade edilen raporda, bu alanda da son 10 yılda yüzde 20'lik gerileme kaydedildiği aktarıldı.

Raporda, Etiyopya'nın Birleşmiş Milletler'in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları'nı karşılamak için çabalarını iki katına çıkarması gerektiğine vurgu yapıldı.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri-->