Mısır’da Yargıtay’ın, ‘Katar adına casusluk davasında Mısır’da darbe ile görevinden edilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için verilen 40 sene hapis cezasını müebbet hapse (25 sene) çevirerek onay verdiği bildirildi.

Yargı kaynaklarından gelen bilgilere göre, bugün davayı gören Yargıtay, Mursi’nin cezasında hafifletmeye giderek müebbet hapse çevirdi. Mursi ile aynı davada yargılanan üç kişi için de idam kararı verdi.

Muhammed Mursi, Mısır'da güvenlik güçlerinin, Temmuz 2013'teki askeri darbesiyle görevinden uzaklaştırılmıştı.

MISIR'DA İDAM EDİLEN GENÇLER

Diğer yandan Mısır'da 2014 senesinde bir yargıcın korumasının öldürülmesi suçlamasıyla gözaltına alınan, suçlamaları kabul etmemelerine rağmen haklarında idam cezası çıkarılan 6 gencin daha Cumhurbaşkanı onayladığı takdirde idam edileceği ifade edilmişti.

Mısır'da Abdulfettah es-Sisi yönetimine karşı barışçıl etkinlikler yürüten muhalif aktivist gençlere, "güvenlik güçleri aleyhinde terör eylemleri ilanı yapma, hücre evi kurma, patlayıcı ve silah temin etme" gibi değişik birçok suçlama da yöneltildi.

Sanıklar ve avukatları tarafından suçlamalar kabul edilmemesine karşın verilen kararın geçerli olduğu ve "idamın yapılabileceği" kamuoyuna ilan edildi.