Suriye'de Özgür Suriye Ordusuna (ÖSO) ait Usüd el Şarkiya adlı muhalif grubun önderi Saad el Hac, Esed rejimine bağlı Rus yapımı MİG tipi bir savaş jetini düşürdüklerini aktardı.

PİLOT PARAŞÜTLE ATLADI VE ARAMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

El Hac, "Uçak, Es Süveyde arazisindeki Vaid Mahmud bölgesinde düşürüldü. Uçağın enkazı o bölgeye düştü ve pilotun paraşütle atladığını düşünüyoruz" derken, pilot için aramaların sürdüğünü belirtti.

REJİM'DEN HENÜZ BİR AÇIKLAMA YAPILMADI

Konuya dair ise Esed rejiminden herhangi bir açıklama yapılmadı.

ESED DAHA ÖNCE SİVİLLERE SALDIRMIŞTI

Suriye'de Beşşar Esed kuvvetlerinin, başkent Şam'da "çatışmasızlık bölgeleri" içinde bulunan Doğu Guta alanındaki Cobar Mahallesi ile Ayn Terma beldesine gerçekleştirdiği kara ve hava saldırılarında, 11 sivilin yaralandığı aktarıldı.

Muhaliflerin kontrolünde bulunan Ayn Terma'daki Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) Basın sorumlusu Ömer Ebu Ubeyde, AA muhabirine verdiği demeçte, rejime ait savaş uçaklarının Cobar ile Ayn Terma'ya 21 hava saldırısı yaptığını, bunun dışında yerden ateşlenen 78 füzenin beldede yerleşim yerine isabet ettiğini belirtti.

Saldırılarda 11 sivilin yaralandığını, çok sayıda sivilden ise haber alınmadığını dile getiren Ubeyde, Ayn Terma'da füzelerin düştüğü yerde şiddetli patlamaların oluştuğunu ve yoğun dumanların yükseldiğini kaydetti.

Yaralananların Cobar Tıp Merkezine kaldırılarak tedavi altına alındığını aktaran Ubeyde, ''Füzelerin düştüğü yerlerde çok sayıda ev yıkıldı ve hasar meydana geldi. Sivil savunma birimleri yıkılan evlerin enkazları altında kalan sivillere ulaşmaya çalışıyor.'' şeklinde konuştu.