Suriye' nin başkenti olan Şam'da Esed rejimi güçleri, "çatışmasızlık bölgeleri" içinde yer alan, muhaliflerin kontrolündeki Cobar mahallesi ile Ayn Terma beldesine yoğun hava saldırı eylemi gerçekleşti. Ayn Terma' daki yerel koordinasyon komitesi üyesi Ammar el Ahmed yaptığı beyanda, iki bölgeye sabah vakitlerinden bu yana rejimin yoğun saldırılar yaptığını söyledi. Ammar el Ahmed, "Rejim, Ayn Terma' ya saldırmak adına tüm güçlerini bölgede toplamış durumda. Esed güçleri Ayn Term ile Cobar mahallesini birbirinden ayırmak istiyor.'' diye yorumda bulundu.

ARALARINDA ÇOCUKLAR DA VAR

Cobar' daki sivil savunma (Beyaz Baretliler) basın sorumlusu olan Ömer Ebu Ubeyde de saldırılarda, aralarında çocukların da olduğu 7 sivilin yaralandığını belirtti. Ubeyde, rejimin Cobar' ı, Ayn Terma' dan ayırması durumunda Cobar'ın abluka altına alınacağını vurgulayarak, ''Esed güçleri, Şam' ın Doğu Guta bölgesindeki mahalle, belde ile ilçeleri birbirinden ayırarak bölgede kontrolü ele geçirmek istiyor.'' şeklinde konuştu. Şam'ın doğu bölgesinde, Cobar ve Ayn Terma şehirlerinin de bulunduğu Doğu Guta bölgesi, 5 senedir rejimin ablukası altında bulunuyor. Doğu Guta' nın güneydoğu ucunda, yarımada şeklindeki Cobar, güneybatısındaki Ayn Terma' dan koparıldığında tek başına kuşatılmış olacak.

Yerleşimlerin yüzde 80'inin hasar gördüğü, elektrik ve suyun kesik olduğu Cobar ve Ayn Terma'da halk içme suyunu kuyulardan, elektriği ise jeneratörlerden sağlıyor.