Suriye'de Beşşar Esed kuvvetlerinin, başkent Şam'da "çatışmasızlık bölgeleri" içinde bulunan Doğu Guta alanındaki Cobar Mahallesi ile Ayn Terma beldesine gerçekleştirdiği kara ve hava saldırılarında, 11 sivilin yaralandığı aktarıldı.

Muhaliflerin kontrolünde bulunan Ayn Terma'daki Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) Basın sorumlusu Ömer Ebu Ubeyde, AA muhabirine verdiği demeçte, rejime ait savaş uçaklarının Cobar ile Ayn Terma'ya 21 hava saldırısı yaptığını, bunun dışında yerden ateşlenen 78 füzenin beldede yerleşim yerine isabet ettiğini belirtti.

Saldırılarda 11 sivilin yaralandığını, çok sayıda sivilden ise haber alınmadığını dile getiren Ubeyde, Ayn Terma'da füzelerin düştüğü yerde şiddetli patlamaların oluştuğunu ve yoğun dumanların yükseldiğini kaydetti.

Yaralananların Cobar Tıp Merkezine kaldırılarak tedavi altına alındığını aktaran Ubeyde, ''Füzelerin düştüğü yerlerde çok sayıda ev yıkıldı ve hasar meydana geldi. Sivil savunma birimleri yıkılan evlerin enkazları altında kalan sivillere ulaşmaya çalışıyor.'' şeklinde konuştu.

Bu esnada Ayn Terma'daki yerel medya aktivisti Ammar Ebu Süleyman da "Esed güçleri birkaç günden bu yana Ayn Terma beldesine sanayi yapımı 'fil' adı verilen füzelerle saldırılarda bulunuyor. Bu füzelerin tahrip güçleri yüksek olduğu için düştüğü yeri yerle bir ediyor.'' ifadesini kullandı.

REJİM İNTİKAM İÇİN AYN TERMA'YA SALDIRIYOR


Rejimin yoğun saldırıları sebebiyle halkın sokağa çıkmaya korktuğunu dile getiren Süleyman, "Cobar ve Ayn Terma'da insani durum hiç iyi değil. Rejim muhaliflerden intikam almak adına bilhassa bölgede yerleşim yerlerini hedef alıyor." ifadesini kullandı.

Doğu Guta, Türkiye, Rusya ve İran'ın 3-4 Mayıs'taki Astana toplantısında belirlediği 4 çatışmasızlık bölgesi içinde yer alıyor.