Suriye'de Beşşar Esed rejimine ait kuvvetlerin, başkent Şam'da "çatışmasızlık bölgeleri" arasında yer alan Doğu Guta'daki Ayn Terma beldesine gerçekleştirdiği saldırılarda 4 sivilin hayatını kaybettiği, 6 sivilin yaralandığı aktarıldı.
Muhaliflerin elinde bulunan Ayn Terma'daki Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) yetkililerinden Mahmud Ethem, AA muhabirine verdiği demeçte, rejim güçlerinin Doğu Guta bölgesindeki Ayn Terma beldesine "fil" adı verilen 12 füzeyle saldırdığını ifade etti.

Füzelerin yerleşim yerine düşmesi neticesi 4 sivilin hayatını kaybettiği, 6'sının yaralandığını aktaran Ethem, rejimin saldırılarında beldede çok sayıda evin de hasar gördüğünü kaydetti.

Şam'ın doğusunda, Cobar mahallesi ile Ayn Terma ve Zemelka beldelerinin de içerisinde yer aldığı Doğu Guta bölgesi, 5 senedir rejimin kuşatması altında bulunuyor. Rejim, Doğu Guta'nın güneydoğu ucunda, yarımada biçimindeki Cobar'ı, güneybatısındaki Ayn Terma ve Zemelka'dan kopararak tek başına kuşatmaya almayı amaçlıyor. Böylece rejimin hemen hmen 2 aydır yoğun şekilde saldırdığı Doğu Guta üzerindeki kuşatma da daralmış olacak.

Rus haber ajansı RIA Novosti, geçtiğimiz ay Rusya Savunma Bakanlığına dayandırdığı haberinde, Mısır'ın ara buluculuğuyla Kahire'de bir araya gelen Rus yetkililer ve "Suriyeli ılımlı gruplar" arasında anlaşma imzalandığını aktarmıştı. Bunun üzerine Beşşar Esed rejimi, Doğu Guta'ya düzenlediği saldırıları durdurduğunu söylemişti.

Doğu Guta, Türkiye, Rusya ve İran'ın 3-4 Mayıs'taki Astana toplantısında belirlediği 4 çatışmasızlık bölgesi içinde yer alıyor.