Beşşar Esed rejiminin Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Russia Today isimli Rus televizyon kanalında yaptığı açıklamada, ‘Suriyeli Kürtler, Suriye içerisinde bir çeşit özerklik talebinde bulunuyorlar ve bu konu üzerinde tartışılabilir, müzakere edilebilir.’ ifadelerini kullandı.

Muallim açıklamasında, ‘DEAŞ'la mücadele tamamlandıktan sonra masaya oturup, Kürt kardeşlerimizin gelecekleri konusunda görüşüp anlaşabiliriz.’ dedi.

IRAK ORDUSU DEAŞ’I TEMİZLİYOR

Diğer yandan, Irak'ın Musul ve El-Enbar bölgelerinde yürütülen operasyonlarda terör örgütü DEAŞ militanı 48 kişinin ölü olarak ele yakalandığı belirtildi.

Irak ordusunda görev yapan Yüzbaşı Cebbar Hasan, basına gerçekleştirdiği konuşmada, Musul'un Telafer ilçesinin batı bölgesinde bulunan Ali Hüseyin köyü çevresinde DEAŞ'a karşı operasyon gerçekleştirildiğini ifade etti.

Hasan, düzenlenen operasyonda 26 DEAŞ mensubunun öle olarak ele geçirildiğini ve ölenlerin içerisinde örgütün, Irak ve yabancı uyruklu üst kademeden görevlilerinin de bulunduğunu belirtti.

IRAK ORDUSU HAREKETE GEÇTİ

Irak ordusu tarafından Enbar'ın batı bölgesinin terör örgütü DEAŞ'ın hakimiyetinden geri almak için askeri operasyonların başlatıldığı belirtilmişti.

Irak devlet kanalından yayınlamam habere göre, Irak ordusu sabahın erken vakitlerinde Enbar'ın batısında yer alan Ane ve Reyhane bölgesini DEAŞ'tan temizlemek için askeri operasyon başlatıldı.