Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), 5 Mayıs’ ta Kazakistan' ın başkenti Astana' da güvenceci (garantör) memleketler Türkiye, Rusya ve İran'ın imzaladığı "Suriye' de çatışmasızlık bölgeleri" memorandumunun yürürlüğe girmesinden sonra geçtiğimiz bir ayda yaşanan bozmalara ve sivil kayıplara dair bir yazanak,rapor yayımladı.

ESED REJİMİ, YÜRÜRLÜKTEKİ MUHTIRAYI (MEMORANDUMU)  68 DEFA İHLAL ETTİ

Raporda, "Beşşar Esed rejimi, yürülüğe giren muhtırayı altmış sekis defa ihlal etti." ifadeleri ile yer aldı Söz konusu bu bozmalar ihlaller, hem saldırı eylemlerini hem de tutuklama girişimlerini kapsamakta.
Rapora doğrultusunda, Esed rejimi bu zaman zarfı içerisinde Suriye' deki farklı çatışmazlık bölgelerinde kırk beş defa saldırı yaparken, yirmi üç kez de tutuklama ihlalinde bulundu.

106 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

SNHR'nin söz konusu raporunda, "Suriye rejiminin yapmış olduğu saldırılarda aralarında 29 çocuk ve 8 kadının da bulunduğu 106 sivil yaşamını yitirdi." bilgisi yer aldı. Esed güçleri ile askeri karşıtların çatışmalarının geçtiğimiz senelere göre büyük oranda azaldığına dikkati çeken raporda, ölü sayısının rekor seviyede düştüğü beyan etti . Sunulan raporda, "Esed rejimin saldırılarının azalması neticesinde, sivil halkın hayatın normalleşti, sağlık alanlarında iyileşmeler dikkat çekici derecede arttı. Ticari hayat yeniden canlandı." ifadeleri yer almaktadır.