Suriye'de hala mevcut olan Esed rejiminin, başkent Şam' da ''çatışmasızlık bölgeleri'' kısmında bulunan Doğu Guta' da bölgesindeki Ayn Terma beldesine zehirli gaz ile saldırı eylemi düzenlediği iddiası ortaya atıldı.

İÇERİĞİ BİLİNMEYEN GAZ İLE SALDIRDI 

Ayn Terma lokasyonunda bulunan  Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) Basın Sorumlusu olan Ömer Ebu Ubeyde, Anadolu Ajansı' na yapmış olduğu açıklamada, Esed yanlısı rejim güçlerinin Ayn Terma beldesinde karşıtların mevzi hattına içeriği bilinmeyen gaz ile saldırı düzenlediğini söyledi.

Çevreye yayılan içeriği bilinmeyen gazdan 4 karşıtın etkilenip durumunun kötü olduğunu ifade eden Ebu Ubeyde, bu kişilerin sahra hastanesinde tedavilerinin yapılmaya başlandığını aktardı.

Başkent Şam' ın doğu bölgesinde , Cobar Mahallesi ile Ayn Terma ve Zemelka beldelerinin de içinde barındıran Doğu Guta bölgesi 5 senedir rejimin kuşatması altında bulunmakta.

Esed rejimi, Doğu Guta' nın güney doğusunda yarımada şeklindeki Cobar' ı, güney batısındaki Ayn Terma ve Zemelka' dan kopartarak tek başına kuşatmayı hedefliyor. Böylelikle rejimin yaklaşık 3 aydır yoğun şekilde saldırdığı Doğu Guta' daki kuşatma da daralmış olacak.