Suriye İnsan Hakları Ağı, Soçi mutabakatının imzalandığı tarihten beri İdlib'deki ateşkesin Esed rejimi tarafından 369 kez ihlal edildiğini belirtti. Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), Beşşar Esed rejiminin Soçi mutabakatının imzalanmasından sonra "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi" sınırları içinde yer alan yerleşimlere 369 defa saldırı düzenlediğini ve 45 sivili hayatından ettiğini duyurdu.

SNHR, Soçi mutabakatının imzalandığı 17 Eylül tarihinden beri Esed rejiminin kara saldırılarında 6'sı kadın, 22'si çocuk olmak üzere 45 sivilin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Hazırlanan raporlarda, yapılan ihlallerin 45’inin "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi" sınırları içinde bulunan İdlib'de, 22'sinin Halep'te ve 202'sinin Hama şehrinde gerçekleştiği belirtildi.

SNHR, üç şehrin "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi" olarak kabul edildiği 5 Mayıs 2017 tarihinden 17 Mayıs 2018'e kadar Rusya ve rejimin hava ve kara saldırılarında en az bin 856 sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı. Saldırılarda hayatını kaybedenlerin 313'ünün kadın, 476'sının çocuk olduğu kaydedildi.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.